Arduino vývojové prostředí

Stažení Arduino IDE

Jedním z velkých plusů italského arduino projektu je, kromě dobře navrženého hardwaru, i kvalitní intuitivní vývojové prostředí jménem Arduino IDE (Integrated Development Environment) v době psaní tohoto příspěvku byla aktuální verze 1.6.9.  Jedná se o aplikaci , která je naprogramována v jazyku java, proto je multiplatformní a lze ji tedy spustit na každém operačním systému, pro který existuje nástroj Java Virtual Machine (např. operační systémy GNU/Linux, Mac OS X i MS Windows). Je k dispozici zcela zdarma a volně ke stažení na webových stránkách arduino projektu na odkazu ZDE. Na webových stránkách autorů je pak možnost podpořit projekt nějakým tím dolarem 🙂 . Přeci jen jim dá tento projekt dost práce. Vývojové prostředí lze vidět na následujícím obrázku.

Arduino vývojové prostředí

Arduino vývojové prostředí

Základní nastavení a popis prostředí

Na obrázku lze také vidět, že se jedná o jednoduchý textový editor s několika tlačítky, takže ani naprostému začátečníkovi nedělá práce s tímto vývojovým prostředím žádné problémy. Jediné, co je u tohoto programu zapotřebí ze začátku nastavit, je typ základní desky Arduino (menu Nástroje->Vývojová deska) a virtuální sériový port pro komunikaci s počítačem (menu Nástroje->Port). Po tomto nastavení by neměl být problém se k arduinu připojit resp. nahrát nový program do arduina (menu Projekt->Nahrát).

Programy pro arduino, kterým se slangově říká „sketch“, se programují v jazyce Wiring. Jedná se o jazyk, podobný jazyku C, původně vyvinutý na univerzitě MIT, pro účely výuky programování. Ale o programování se zmíním až v dalších článcích. Důležité je jen zmínit že vývojové prostředí obsahuje velké množství přehledných ukázkových příkladů a knihoven, které velmi ulehčí výuku programování. Tyto příklady je vhodné si projít, protože se z nich je možné naučit základy práce s Arduinem.

 Další velkou předností tohoto vývojového prostředí je i funkce Seriál Monitor, který slouží jako pomůcka hlavně při ladění programu a odchytávání chyb. Lze pomocí něj vypisovat proměnné a tedy zjišťovat co se nám v programu aktuálně děje.

arduino_5_320x100

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *