První arduino program

V dnešním článku si naprogramujeme náš první arduino program. Budeme k tomu potřebovat nainstalované vývojové prostředí Arduino IDE a nějakou Arduino základní desku. V tomto případě použijeme základní desku Arduino Mega 2560. Při instalaci vývojového prostředí je možné nainstalovat i USB ovladač, ten bude pak zapotřebí k připojení jednotlivých arduin k PC.  Po spuštění programu Arduino IDE a založení nového projektu bude vývojové prostředí vypadat asi jako na obrázku níže.

První arduino program

První arduino program

 

Na obrázku je vidět, že se program skládá ze dvou částí:

Void setup(){} – do této části programu se píší věci, které se provedou jen jednou (po připojení napájení, nebo po stisku tlačítka reset). Jako například nastavení pinů, jestli se bude jednat o vstup nebo o výstup.

Void loop(){} – do této části program se píší věci, které se provádí opakovaně.

A teď už k našemu prvnímu programu. Většinou se začínám tzv. programem „Ahoj světe“. Tento program odešle do seriové linky textový řetězec „Ahoj světe“. Program pak bude vypadat jako na níže uvedeném obrázku.

První arduino program

Prvni arduino program – „Ahoj světe“

Nahrání prvního programu do Arduina

Program má jen několik řádků a je okomentovaný, takže už by k němu nemělo být potřeba nic říkat. Teď už zbývá jen nahrát program do Arduina Mega 2560. K tomu musíme mít USB ovladač, který jsme nainstalovali spolu s Arduino IDE. Nahrání programu provedeme v několika krocích:

  • Ve vývojovém prostředí je pak potřeba nastavit typ základní Arduino desky(Nástroje.>Vývojová deska->Arduino Mega 2560).
  • Dále je nutné vybrat virtuální port, který byl přidělen po připojení Arduina k PC (Nástroje->Port->Přidělený port).
  • Nahrajeme program
    • Stiskneme šipku „Nahrát
    • Další možností je z menu vybrat Program->Nahrát
    • Nebo použijeme klávesovou zkratku Ctrl+U

Teď už zbývá jen ověřit, zda vše proběhlo v pořádku. Stačí kliknout na ikonku „Sériová monitor„. Pokud vše proběhlo správně měli bychom vidět něco jako na následujícím obrázku.

Sériový monitor

Sériový monitor

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *